Rozejście spojenia łonowego w czasie ciąży

Rozejście spojenia łonowego zazwyczaj pojawia się pod koniec ciąży ale nie jest obecne u każdej spodziewającej się dziecka kobiety.  Spowodowane jest rozluźnieniem aparatu więzadłowego – czyli takich specjalnych tasiemek, które utrzymują miednicę w całości. To poluzowanie jest czystą fizjologią, naturalnym procesem dzięki, któremu ciało kobiety stwarza więcej przestrzeni i mniej oporu swojemu dziecku, które ma się wydostać na świat przez kanał rodny – znajdujący się właśnie w obrębie miednicy.

Ból zazwyczaj pojawia się pod koniec ciąży ale bywa, że wcześniej, szczególnie w kolejnych ciążach. Zazwyczaj mija samoistnie po porodzie w ciągu kilki dni ale zdarza się, że daje dolegliwości dłużej. Ból szczególnie jest odczuwalny podczas zmiany pozycji – obracanie się z boku na bok, wstawania, a także w czasie  pozycji asymetrycznych jak stanie na jednej nodze, ubieranie bielizny, wchodzenie po schodach, podnoszenie jednej nogi w górę.

Rozejście spojenia łonowego – ćwiczenia i fizjoterapia

W przypadku rozejścia spojenia łonowego pomocna jest fizjoterapia. Podczas wizyty fizjoterapeuta pokaże jak zmieniać pozycję w sposób bez bólowy, w razie potrzeby zastosuje terapię manualną oraz pokaże wiele ćwiczeń. Bardzo istotne jest wzmocnienie mięśni nóg, odpowiednio dobrane ćwiczenia mięśni brzucha – szczególnie mięsienia poprzecznego oraz trening mięśni dna miednicy. W razie silnego, ciągłego bólu pomocne są także specjalne pasy stabilizacyjne, które zakłada się wokół obręczy miedniczej.Noszenie pasa powoduje, że pacjentki czują się stabilniej i nie odczuwają intensywnie bólu. Jest to jeden ze sposób na szybkie pomniejszenie dolegliwości bólowych.

Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się z filmu

Cz. 1

Cz. 2

https://www.youtube.com/watch?v=TKSg8EtjRrY&t=28s